Sitenin Hikayesi

 

evimiz-on

2000’e bir hafta kala Denizli’de küçük bir toplantı gerçekleşti. Erken bir yılbaşı kutlaması. Çok kalabalık değildik ama gene de yanyana kurulmuş 4 yer sofrasına rağmen herkesin doyması 3 saati buldu. Bu sözümden obur olduğumuz gibi pek te yanlış olmayan bir sonuç çıkabilir ama asıl kastedilen küçük bir buluşma diye tanımlanan olayda 50’ye yakın ferdin bulunmasıdır. Bu grubun solda resimleri bulunan ve soyağacındaki sıfır noktasını temsil eden Mehmet ve Fatma GÖZEN’in torunları ve torunlarının çocuklarını da kattığımızda yüzün çok üzerindeki (tam sayı tespit edilmeye çalışılıyor) ferdin yanında küçük bir grup sayılacağı aşikardır.

Sayıları gözönüne alınca, torun Afşin’in de dediği gibi insanın aklına “Aşiret” kelimesi gelmiyor değil.

Herneyse 2000’in eşiğindeki erken yılbaşı kutlaması sırasında yine torun Burhanettin’in bir grup kağıtla yanıma gelip sen de özgeçmişini yazıver demesiyle filizlenen bir site bu. Burhanettin, bir soyağacı oluşturmaya çalışıyordu ve herkesle ilgili maksimum bilgiyi biraraya getirmeye çalışıyordu. Bunun ne kadar zor olduğu aşikardı.

Nitekim henüz torunların ve torun çocuklarının sayısı belli bile değildi. Birbirine bağlı olmasına rağmen birbirinden kopuk büyük bir sülaye olduğumuzu bir kez daha içimizde cızbız kokularıyla hissettik.

İşte bu noktada iletişim çağının bize sunduğu olanakların her alanda kullanılması amacıyla bu siteyi açma fikri doğdu ve bu amaçla İzmir’e dönmeyi sabırsızlıkla beklemeye başladım.

Sitenin amacı

* Soyağacının gelişimini herkesle paylaşmak,
* Afşin’in terimiyle “aşiret”‘le ilgili gelişmeleri ve haberleri duyurmak,
* Fertleri yakınlaştırmak ve
* Gücümüzü tekrar biraraya getirmek.

Görev dağılımı

1. Orhan Özcan (ben): Sitenin güvenliğini ve arama motoruyla iletişim ağının sürekliliğini sağlamak, resimleri elektronik ortama aktarmak.
2. Burhanettin Gözen : Verileri toparlamak ve güncellemek.
3. Alkım Gözen : Sitenin tasarımında ve görsel değişikliklerde bana yardımcı olmak.
4. Bayram Özcan : Sayfanın sibobu…

Orhan ÖZCAN

evimiz-arka

3 Responses to “Sitenin Hikayesi”

 1. Süleyman Faruk Gözen dedi ki:

  Selamün Aleyküm

  Ben Yeşilyuvalıyım ama başka Gözenlerin olduğunu hiç duymamıştım. irtibata geçebilirmiyiz?

 2. Süleyman Faruk Gözen dedi ki:

  Bide bu fotoğraf nerden?
  acıpayamdanmı?

 3. Burhanettin dedi ki:

  Bu fotoğraf Dedebağ’da dedemizin evi. Ben de ilkokulu Yeşilyuva’da okudum.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.